DRUGI W ŁODZI NIEBIESKI POKÓJ - OTWARTY

W Pogotowiu Opiekuńczym nr 1 przy ul. Krokusowej został otwarty tzw. niebieski pokój czyli miejsce, gdzie w bezpiecznych i przyjaznych warunkach będzie można przesłuchiwać dzieci - ofiary lub świadków przemocy psychicznej, fizycznej lub seksualnej. Łódzka placówka jako druga w Łodzi ma takie pomieszczenie, pierwsze w 2004 roku otwarto w Sądzie Rejonowym przy al. Kościuszki.

- Życzyłbym sobie, aby ten pokój okazał się, ale cieszę się też, że mamy takie miejsce, gdzie skrzywdzone raz dzieci nie będą narażone na dodatkową traumę jaką byłaby dla nich sama wizyta w sądzie - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, który przecinał symboliczną wstęgę na otwarcie pokoju.
Elżbieta Borkowska, dyrektor Pogotowia Opiekuńczego nr 1 podkreśliła, że starania i zabiegi o utworzenie pokoju trwały długo, ale najważniejsze, że się udało. Zwłaszcza - jak dodała - że z przyjaznego pokoju przesłuchań będą mogły korzystać nie tylko dzieci z placówki, ale wszystkie pozostałe.

- To sędziowie i prokuratorzy będą decydować czy przesłuchanie dziecka jest niezbędne, a ja zadbałam o to, by informacja o naszym pokoju dotarła do sądów, prokuratury oraz komisariatów policji w regionie - mówiła dyrektor Borkowska. - Oczywiście również wolałabym, by dzieci nie musiały zeznawać jako ofiary przestępstw, ale jeśli będą musiały dołożymy starań by zapewnić im maksimum poczucia bezpieczeństwa.

Nastąpiło uroczyste otwarcie niebieskiego pokoju, czyli specjalnego pomieszczenia przystosowanego i przeznaczonego do przesłuchiwania dzieci.
Niebieski pokój przy Krokusowej składa się z pokoju przesłuchań (pastelowe kolory, pluszowe zabawki, kredki oraz dyskretny sprzęt do rejestrowania dźwięku i obrazu) oraz pokoju technicznego gdzie są urządzenia rejestrujące, a także miejsce dla obserwatorów przesłuchania tj. prokuratora, obrońcy, ewentualnie kuratora, biegłych itp.

Inicjatywa została sfinansowana z darowizny z 23 edycji akcji charytatywnej „Reklama dzieciom” organizowanej przez TVP SA. Akcja polega na emitowaniu bloków reklamowych w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia a dochód z reklam jest przeznaczany w całości na pomoc dzieciom świadczoną przez fundacje, stowarzyszenia, organizacje, jednostki samorządowe, które pomagają dzieciom. Pogotowie Opiekuńcze nr 1 pozyskało 18 tys. zł.

- Ten pokój to osobisty sukces dyrektor Borkowskiej, której bardzo dziękuję - powiedziała Agnieszka Duszkiewicz-Nowacka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

OGŁOSZENIA

Books!