Powtórka z matury
53 seniorów głównie z domów dziennego pobytu przy u. Borowej, Organizacji WiN, Wrocławskiej i Rojnej wzięło udział w… powtórzonym egzaminie maturalnym  zorganizowanym przez I Wydział Pracy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w ramach Łódzkich Senioraliów 2016.

Było jak przed laty podczas tej pierwszej matury: za oknami pachniały kwitnące kasztany, egzamin odbywał się w sali gimnastycznej XIII Liceum Ogólnokształcącego, a maturzyści stawili się w strojach galowych. Nawet trema była niemal taka sama, tylko zamiast obowiązkowego wypracowania z języka polskiego czy zadań z matematyki do napisania był test z wiedzy o Łodzi. A w ławkach zamiast 18-latków zasiedli nawet… 88-latkowie.

Pytania na które należało odpowiedzieć łatwe nie były, bowiem trzeba było wiedzieć m.in. która z łódzkich ulic to dawna Południowa, którą z lecznic dla zwierząt uwiecznił w swojej poezji Julian Tuwim, a który z rynków to ten „Zielony”. O ściąganiu nie było mowy, podpowiadanie wykluczały ławki ustawione w odpowiedniej odległości, ale seniorzy-maturzyści spisali się „galancie” - w teście też trzeba było wskazać właściwą interpretację tego terminu - czyli na 4+.

Teraz aby zaliczyć pisemny egzamin maturalny wystarczy otrzymać 30 procent punktów, seniorzy na maturze o Łodzi spisali się znacznie lepiej, bo nie było gorszego wyniku niż 70 procent, a kilkoro zrobiło w teście zaledwie jeden błąd…

Jeszcze lepiej spisała się dwójka gimnazjalistów z Gimnazjum nr 10, która pisząc ten sam test nie zrobiła ani jednego błędu. Co oznacza, że 14-latkowie znają historię swojego miasta doskonale i należą się im za to słowa uznania.

Maturzyści w nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki, które wręczały Małgorzata Wagner, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Dorota Woś-Ahmadi, kierownik I WPŚ.

Wszystkim uczestnikom nietypowej matury serdecznie gratulujemy i… do zobaczenia za rok, kiedy znów zakwitną kasztany.

View the embedded image gallery online at:
http://mops.lodz.pl/index.php/powtorka-z-matury#sigFreeId71f0cd339f

OGŁOSZENIA

Books!